Rodzaje koron porcelanowych i ich charakterystyka
Korona stomatologiczna jest ratunkiem dla zniszczonych zębów, ich braków czy uszkodzeń na skutek choroby próchnicowej. Wskazaniem do założenia korony są również spore przebarwienia zębów, plamy i braki po leczeniu kanałowym, a także na zębach, gdzie nie może być zastosowane wypełnienie tradycyjne.
Rodzaje koron porcelanowych
Korona porcelanowa przyjmuje najczęściej formę nakładki, imitującej naturalny ząb i jest wykonywana przez protetyka. Może ona trzymać się na naturalnych pozostałościach zęba lub na podbudowie (implancie), wykonanej ze zwykłego metalu, metalu szlachetnego lub tlenku cyrkonu. Zwykły metal jest najpopularniejszą i najtańszą opcją, jednak może prześwitywać przez koronę i powodować reakcje alergiczne. Z kolei metal szlachetny, np. złoto, jest dość drogi, ale w pełni hipoalergiczny i ma właściwości, które zapobiegają zapaleniom i próchnicy. Tlenek cyrkonu zaś zapewnia pełną biozgodność z tkanką jamy ustnej i jest bardzo wytrzymały.
Korona z porcelany – jakie są zalety a jakie wady?
Korony z tego rodzaju materiału cechują się bardzo ładną estetyką, nie szarzeją i nie żółkną wraz z upływem czasu i eksploatacji. W zależności od stanu uzębienia, rodzaju zgryzu oraz nieleczonych wad, a także od umiejętności protetyka i jakości materiału – porcelanowa korona może służyć od 10 do nawet 20 lat. Zabieg założenia korony nie jest skomplikowany ani bolesny, a doświadczony protetyk potrafi dostosować rodzaj podbudowy do zastałych uszkodzeń. Wadą takiej korony jest to, że może ją zdjąć jedynie lekarz stomatolog.
Dbanie o porcelanową koronę to przede wszystkim stosowanie miękkich szczoteczek oraz używanie nieścierających past do zębów. Nie są również zalecane zabiegi wybielające i te zawierające jakiekolwiek drobinki ścierne, by nie uszkodzić korony i jej podbudowy.