Kiedy przeprowadzane jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne nie należy do najprzyjemniejszych, ale często jest ostatnią deską ratunku dla zachowania naturalnego uzębienia i nie doprowadzenia do rozszerzenia się groźnych infekcji i zakażeń.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe wdrażane jest w sytuacji, kiedy stomatolog zdiagnozuje stan zapalny miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, które są przyczyną dotkliwego, pulsującego bólu. Nieleczone zapalenie miazgi może doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań oraz całkowitej ekstrakcji zęba.
Zastosowanie leczenia kanałowego jest także konieczne, gdy na zdjęciu RTG zęba widoczne są zmiany na wierzchołku korzenia lub gdy nastąpiła całkowita martwica miazgi. Leczenie endodontyczne stosowane jest także wtedy, kiedy zachodzi konieczność ponownego otwarcia wcześniej leczonego zęba.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia zniszczenia ścian i korzeni zęba, zniszczenia ozębnej, otaczającej korzeń zęba czy występowania chorób z grupy ryzyka (np. choroby serca czy nerek), leczenie kanałowe może nie zostać przeprowadzone.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Po wykonaniu zdjęcia RTG zęba, lekarz podaje właściwe znieczulenie oraz otwiera komorę zęba. Za pomocą specjalistycznych narzędzi, a często także za pomocą mikroskopu, usuwa się obumarłą i zainfekowaną tkankę, również z kanałów i korzeni zębowych. Proces ten musi być niezwykle dokładny, żeby w oczyszczanym obszarze nie został żaden fragment zakażonej tkanki, która może doprowadzić do ponownego otwarcia. Udrożnione na całej długości kanały zębowe osusza się i szczelnie wypełnia biozgodnym preparatem. Ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym, pozbawionym unerwienia, ale przez to bardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trzeba stosować częstsze kontrole profilaktyczne.