Jak przebiega wizyta kontrolna u stomatologa?
Ból zęba nie powinien być jedynym powodem wizyty u dentysty. Aby nie dopuścić do tak skrajnej sytuacji, warto regularnie odwiedzać stomatologa również w czasie, gdy nie odczuwa się żadnych uciążliwych dolegliwości. W takich przypadkach zdrowie jamy ustnej może być tylko pozorne, a odkładanie wizyty w czasie tylko pogorszy stan uzębienia oraz zwiększy wydatki na leczenie stomatologiczne w przyszłości. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, przynajmniej raz w roku zapisz się na kontrolę dentystyczną. Nie miej przy tym powodów do obaw, bo kontrola nie musi oznaczać leczenia.
Jak wygląda kontrolne badanie uzębienia u stomatologa?
Kontrolna wizyta u dentysty zwykle jest nieinwazyjna, dlatego nie powinna być powodem do stresu. W praktyce polega na tym, że dentysta dokonuje przeglądu stanu uzębienia i sprawdza kondycję dziąseł. Ocenia m.in. czy na zębach nie wystąpiły zmiany próchnicowe. Jeżeli je zidentyfikuje, najczęściej umawia się na kolejną wizytę, podczas której podejmie się ich leczenia. Jeśli jednak zarówno Pacjent, jak i dentysta, dysponują odpowiednią ilością czasu, wypełnienie ubytków czy założenie plomby może być dokonane od razu na tej samej wizycie. W czasie kontroli stomatolog może też zlecić wykonanie badania RTG.
O wiele częściej jednak na wizytach kontrolnych wykonywane są typowe zabiegi profilaktyczne z zakresu stomatologii zachowawczej. W Gliwicach przykładowo podczas kontroli stanu uzębienia dentysta w razie potrzeby może usunąć kamień nazębny lub przeprowadzić zabieg piaskowania, fluoryzacji czy lakowania zębów. Poza tym jednak w każdym przypadku wizyta kontrolna obejmuje dokładny wywiad. W czasie takiej rozmowy stomatolog przedstawia m.in. wskazówki dotyczące codziennej higieny czy dalsze zalecenia co do leczenia zębów na kolejnych wizytach.